تبلیغات
افکارنامه - جمهوری اسلامی؛ بالهای نظام برای پیشرفت و تعالی

جمهوری اسلامی؛ بالهای نظام برای پیشرفت و تعالی

سه شنبه 1 اسفند 1391 05:58 ب.ظنویسنده : امیرعباس دریانی

 

«امروز که کشور در مقایسه با بیست سال پیش، از لحاظ جایگاه علمی، جایگاه صنعتی، جایگاه اجتماعی، روحیه مردم، بسیار پیشرفته تر است؛ استحکام نظام بسیار بیشتر است. خب این دلیل چیست؟ این دلیل این است که یک نیروی درونی سازنده حقیقی در این کشور وجود دارد که این بر همه ترفندها و توطئه­ها و مشکل تراشی­های دشمن غلبه پیدا می­کند؛ این امر واضحی است.[1]»

 نیروی درونی سازنده چیست؟ 

«آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلائِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا ... ؛ [2]پیامبر به آن چه خدا بر او نازل كرد ایمان آورده و مؤمنان نیز همه به خدا و فرشتگان خدا و كتب و پیغمبران خدا ایمان آوردند و (گفتند) ما میان هیچ یك از پیغمبران خدا فرق نمی‏گذاریم، و همه یك زبان و یك دل در قول و عمل اظهار كردند كه ما فرمان خدا را شنیده و اطاعت كردیم ...»

راز پیشرفت اسلام در آن فضای جهل­آلود چه می­توانست باشد؟ مگر جز اعتماد به خدا و احکام الهی بود؟ پیامبر و مؤمنان او از اعماق وجودشان معتقد بودند که اسلام برای نجات بشر کافیست و با اتکا به خدا و قرآن (کتاب آسمانی) تحولات عظیمی در زندگی بشری ایجاد شد و با رسالت پیامبر حقیقت جمهوری اسلامی تحقق یافت.

بعد از غیبت حضرت ولی­عصر(عج) قرن­ها گذشت و انقلاب اسلامی ایران با اتکا به آرمان­های توحید و یکتاپرستی، عدالت­خواهی، جمهوریت­خواهی، استقلال­طلبی، استکبارستیزی، قیام برای رهایی مستضعفین عالم، آزادی واقعی و حفظ شأن و کرامت انسانی منجر به شکل­گیری جمهوری­اسلامی­ایران شد. طولی نکشید که پرتوهای این بارقة الهی مرزهای جغرافیایی را در نوردید. استاد فاضل، حضرت آیت الله جوادی فرمودند: «نظام پربرکت جمهوری اسلامی هم برای داخل هم برای خارج، مائده­ای الهی بود و هست و خدمات فراوانی را ارائه کرده است.[3] » آن چه از همان ابتدای تشکیل جمهوری اسلامی به گوش می­رسد این است که مگر جمهوریت با اسلامیت سازگاری دارد؟

از نظر امام خمینی(ره) می­توان جمهوری بودن حکومت ایران را بر مبنای ادارة کشور با اتکا به آرای آحاد مردم ـ نه طبقه و گروه خاصی ـ و اسلامی بودنش را به معنای پذیرفتن زعامت فقیه جامع­الشرایط که نایب امام عصر(عج) در زمان غیبت کبری است، توصیف و تفسیر نمود.

از منظر امام خمینی(ره) جمهوریت از لحاظ تئوریک، شاکلة حکومت را تقویت می­کند. تفکیک قوا، مشارکت مردم و انتخابات، شورای شهر، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، بر اساس جمهوریت پدید آمده­اند و در عین حال بنیان نظام را ـ که همان اسلامیت است ـ غنا بخشیده­اند.

شهید مطهری نیز در نهایت ایجاز و اختصار مفهوم عمیق رابطة جمهوریت و اسلامیت را چنین بیان داشته اند که: «جمهوریت شکل نظام و اسلامیت محتوای آن است.»

سیستم تفکر دینی اسلام از همان ابتدا یک سیستم تفکری باز بوده و به مثال نوری راه خود را در تاریکی­ها باز می­کند و هرگز متوقف نمی­شود. اگر چیزی از حرکت باز ایستد کهنه می­شود. محرک بودن اسلام در بیان شهید مطهری واضح است: «هر وقت و هر جا مردمی اسلام را بپذیرند و به دستورات اسلام عمل کنند، همان خاصیت رشد و تکامل و استقلال و روی­پای خود ایستادن و دیگران را به حیرت و تعجب واداشتن را دارند. البته این خاصیت مال اسلام است نه مال مردم، این خاصیت مال ایمان به اسلام است مال پیروی از تعلیمات اسلام است. اسلام نیامده است برای این که جامعه را متوقف کند، ملت مسلمان را وادار به درجا زدن بکند، اسلام دین رشد است. دینی است که نشان داد عملا می­تواند جامعة خود را به جلو ببرد. ببینید در چهار قرن اول اسلامی، اسلام چه کرده است.[4]»

و ما هر ساله می­بینیم تمام ملت از سرتاسر کشور فریاد حکومت­اسلامی سر می­زنند، این حق است و در برابر حق، هیچ فطرت پاکی مقاومت نمی­کند.

ملت ایران بر اساس اعتقاد دیرینه­شان به حکومت حق و عدل قرآن در پی انقلاب­اسلامی پیروزمند خود رأی آری دادند و خواستار جمهوری مقید به اسلام شدند. همین است که امام(ره) در یکی از سخنرانی­هایشان فرمودند: «من به جمهوری اسلامی رأی می­دهم؛ نه یک کلمه بیش، نه یک کلمه کم.» اسلامیتی که همان اسلام ناب محمدی(ص) است، که از اسلام امریکایی، اسلام تحجر و تجدد، اسلام کمونیسم، اسلام مرفهین بی درد، اسلام سازش و بسیاری اسلام­های انحرافی دیگر متفاوت است.

مخالفت با جمهوری اسلامی هنوز هم آوازه دارد؛ چرا که اسلامیت موجب پیش­رفت و تحولات عظیم در زمینه­های علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران بوده است.

قبل از انقلاب، رتبة علمی ما در ردیف­های آخر قرار داشت؛ تا این که... «به برکت انقلاب، به برکت اسلام، به برکت شریعت، کسانی که در دنیا ارزیابی می­کنند، گفتند و در دنیا منتشر شد که ایران امروز از لحاظ علمی در رتبة شانزدهم دنیاست. این مال چند ماه قبل از این است... مثلا تا ده سال دیگر... ایران به رتبة تک رقمی خواهد رسید...[5]»

آن چه امروز از طرف مخالفان بیان می­شود، چون دم خروس از زیر پیراهن صاحب سخن بیرون زده و اغراض او معلوم می­شود، «چرا که اسلام بدون جمهوریت، اسلام اموی است[6]

چه زیباست تعبیر امام(ره) که جمهوریت و اسلامیت را دو بال نظام دانستند. مقام معظم رهبری در سخنانشان در نشست الگوی اسلامی­ایرانی پیشرفت، به این نكتة بسیار دقیق اشاره نمود كه همۀ آن چه ما انجام می‌دهیم پیش‌درآمد و مقدمة تحقق حیات طیبه‌ای است كه با ظهور حضرت حجت(عج) ممكن خواهد شد و همة راه‌هایی كه ما می‌رویم صراط نیستند، بلكه طرقی هستند كه به صراط منتهی خواهند شد و كوره‌راه‌ها و گردنه‌هایی هستند كه به ناچار باید پشت سر نهاده شوند تا بتوانیم به آن بزرگراهی كه با ظهور حضرت حجت(عج) در مقابل بشریت قرار خواهد گرفت، برسیم. آن‌گاه پیش­رفت حقیقی محقق خواهد شد؛ به همین دلیل است كه ما به تدریج پیش می‌رویم و در هیچ مرحله‌ای به آن چه دست یافته‌ایم قانع نیستیم و در انتظار مرحلة بعدی هستیم. آن مرحلة نهایی كه ما با دید و نظری غیرمعصومانه طراحی می‌كنیم مرحلة نهایی نیست، بلكه مقدمه و پیش‌درآمدی است برای عهد حضرت حجت(عج) كه حیات طیبه به‌طور كامل در آن محقق خواهد شد.


پاورقی ها:


[1] . مقام معظم رهبری، بیانات در جمع نخبگان و مسئولان استان خراسان شمالی، 25/7/91
[2] . سوره مبارکه بقره، آیه 285
[3] . روزنامه مردمسالاری
[4] . مرتضی مطهری، اسلام و مقتضیات زمان، ج 1، 1373
[5] . مقام معظم رهبری، بیانات در دیدار شرکت کنندگان در اجلاس جهانی اساتید دانشگاه های جهان اسلام و بیداری اسلامی، 21/9/91
[6] . جلیلی، سردبیر مجله راه


آخرین ویرایش: - -

 
سه شنبه 17 اردیبهشت 1392 06:36 ب.ظ
جناب آقای دریانی
مطلب شما در پایگاه اطلاع رسانی ایران فردا انتشار یافت
امیرعباس دریانی
سلام
تشکر
دوشنبه 7 اسفند 1391 08:48 ق.ظ
سلام
از لطف شما ممنونم
وب شما هم لینک شد
امیرعباس دریانی
سلام
بزرگوارید،مایه افتخار بنده است
دوشنبه 7 اسفند 1391 03:01 ق.ظ
سلام , خدا قوت
ممنون از لطفتون
لینک شدید یا علی
التماس دعا
امیرعباس دریانی
سلام
بزرگوارید
تشکر
جمعه 4 اسفند 1391 11:13 ق.ظ
سلام

البته این که ما در رتبه علمی خوبی هستیم بدترین سم مهلک برای ارزیابی حرکت انقلاب است . کما اینکه این مقالات و این تولید علم ها صرفا بیلان کاری جمهوری اسلامی بوده و دردی از کشور و صنعت و کشاورزی این زاد و بوم دوا نکرده است.


لینک شدید
امیرعباس دریانی
سلام
این که هیچ دردی دوا نکرده کمی دور از انصاف به نظر میرسد، اما حقیقتا در اجرایی شدن علوم خیلی عقبیم!
یاعلی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.